CZECH FOOT AND ANKLE SOCIETYEuropean Foot & Ankle Society
602 405 243

Vbočený palec - červen 2022

Paní ve věku 47 let přichází k nám do ambulance pro narůstající deformitu pravého palce. Současné udává bolesti v oblasti kostní prominence na vnitřní straně palce. Operace provedena 9.6.2022.

Před operací

Vbočený palec - předoperační fotka

Na předoperační fotce pravé nohy lze vidět vbočené postavení palce. Palec je současně rotován dovnitř. To lze vidět na postavení nehtu při porovnání s levou nohou. Přednoží je celkově rozšířené.

2 týdny po operaci

Vbočený palec - dva týdny po operaci

Lze vidět otok přednoží, strupy v místě kožních vpichů a miniincizí. Na noze jsou zbytky žluté desinfekce. Současně lze vidět i kousky samovstřebatelných stehů. Pooperační hojení je podporováno sérii aplikací vysokovýkonového laseru. Pacientka odlehčuje nohu ve speciální botce. Pooperační fixaci sádrou nepoužíváme. Pooperační bolesti jsou minimální.

6 týdnů po operaci

Vbočený palec - Šest týdnů po operaci A

Vbočený palec - Šest týdnů po operaci B

Na snímcích lze vidět ještě menší otok, jizvy jsou již zhojené. V této době bývají často jizvy tmavě červené. V následujících měsících bude postupně docházet k jejich odbarvování a zesvětlení. Pacientka již normálně chodí bez berlí.

Rentgenový snímek 6 týdnů po operaci

Vbočený palec - Rentgenový snímek šest týdnů po operaci

Na pooperačním rentgenovém snímku jsou zobrazeny 3 šrouby, které se používají ke korekci postavení vbočeného palce. Do kosti se zavádějí miniinvazivně pouze z kožních vpichů. Tam už zůstanou, není je potřeba vytahovat. Jsou zcela schované uvnitř kosti a v noze je nelze nijak cítit.

8 týdnů po operaci

Vbočený palec - Osm týdnů po operaci A

Vbočený palec - Osm týdnů po operaci B

Došlo k odeznění otoku. Vidíme krásně korigované postavení palce. Noha je celkově zúžená a došlo i ke korekci rotačního postavené na palci. Operační jizvy postupně vybledávají. Pacientka je s výsledkem operace velmi spokojena.

5 měsíců po operaci

Vbočený palec - Šest týdnů po operaci A

Vbočený palec - Šest týdnů po operaci B